Ga onmiddellijk naar de inhoud

Een nieuwe tool om aanwezigheden in de schoonmaaksector te registreren

Via de nieuwe onlinedienst CIaO kunnen werknemers, zelfstandigen, uitzendkrachten, studenten en stagiaires die in de schoonmaaksector werken, zelf hun aanwezigheid op de werkplek in real time registreren. Ze kunnen daarvoor gebruikmaken van een smartphone of een ander middel van de werkgever of aannemer.

De aannemer van zijn kant kan in de tool de registraties van alle werknemers raadplegen en beheren.

Voor welke werkzaamheden?

De registratie is verplicht voor activiteiten ‘die als doel hebben een onroerend goed schoon te maken voor rekening van een derde partij’ en waarvan de aangifte onderworpen is aan de voorwaarden van de drempelbedragen die gelden voor alle werken van het type ‘onroerende staat’. De registratie is met andere woorden verplicht wanneer een Aangifte van werken vereist is.

Annelies Borghgraef
Adviseur Directie Financiële analyse en Contractanten

Professionele schoonmakers moeten al sinds een aantal jaren hun aanwezigheid op de werkplek elektronisch registreren. Ofwel registreert de werkgever de schoonmaker op voorhand in het systeem ofwel doet de schoonmaker deze registratie bij zijn of haar aankomst op de werkplek. De RSZ registreert al die signalen in de databank Check In at Work, beschikbaar voor alle sociale-inspectiediensten.

Vorig jaar is die registratie uitgebreid voor schoonmakers. Schoonmakers moeten nu niet alleen de aanvang van hun activiteit registreren, maar ook het einde en hun formele rustpauze. Daarvoor hebben we bij de RSZ een nieuwe toepassing gemaakt: Check In and Out at Work , kortweg: CIaO.

Je vraagt je misschien af waarom die registraties nodig zijn.

Er zijn twee belangrijke redenen.

  • De eerste is veiligheid. Bij incidenten, bijvoorbeeld een brand, krijgen de opdrachtgevers en hulpdiensten dankzij de registratie snel een betrouwbaar beeld van wie op een werkplekaanwezig is.
  • De tweede reden is fraudebestrijding. Als onze inspecteurs precies weten wie er op de werkplek hoort te zijn, kunnen ze zwartwerk, illegale tewerkstelling en andere fraudefenomenen efficiënter vaststellen. Zo zorgen we voor een propere sector, met eerlijke concurrentie.

Uitbreiding voorzien

De schoonmaak is de eerste, maar wellicht niet de laatste sector waarin een check in én check out wordt verplicht. Er bestaan vergevorderde plannen om de registratie ook in te voeren voor pakketdiensten en verhuisactiviteiten. Bovendien omvat het regeerakkoord de uitbreiding van deze maatregel naar de bouwsector.

Meer informatie

Check In and Out at Work